Who has filed

by The West Virginia Record |
Jan. 23, 2008, 4:47am

Below is a list of candidates who, as of Jan. 24, have filed to run for Attorney General, Supreme Court and Circuit Court in this year's election, according to information from the West Virginia Secretary of State's office. Please note that some candidates for single-county districts across the state can file at their individual county courthouses (Kanawha, for example) and all of that information hasn't been received by the Secretary of State's office:

Attorney General
Darrell McGraw, Democrat

Justice of the Supreme Court of Appeals
Menis E. Ketchum, Democrat
Beth Walker, Republican

Attorney General
* Darrell McGraw (D)

Justice of the Supreme Court of Appeals
* Bob Bastress (D)
* Menis E. Ketchum (D)
* Beth Walker (R)

Circuit Judge (by District, Division)
1st District, Div 1
* Ronald E. Wilson (D)
1st District, Div 2
* Arthur M. Recht (D)
1st District, Div 3
* Worthy Paul, Jr. (R)
1st District, Div 4
* James Mazzone (D)
2nd District, Div 1
* Mark A. Karl (D)
2nd District, Div 2
* David W. Hummel Jr. (D)
3rd District
* Robert L. Holland Jr. (R)
4th District, Div 2
* Robert A. "Bob Waters (R)
4th District, Div 3
* Jeffrey B. Reed (R)
5th District, Div 1
* David W. Nibert (D)
5th District, Div 2
* Tom Evans (R)
11th District, Div 1
* Steve Hunter (D)
* Joselph C. Pomponio Jr. (D)
* Jesse O. Guills (R)
11th District, Div 2
* Jim Rowe (D)
13th District, Div 1
* Irene Berger (D)
13th District, Div 2
* Paul Zakaib Jr. (R)
13th District, Div 3
* Tod J. Kaufman (D)
13th District, Div 4
* James C. Stucky (R)
13th District, Div 5
* Duke Bloom (D)
13th District, Div 6
Jennifer Bailey Walker (D)
13th District, Div 7
Charlie King (D)
14th District, Div 1
* Richard "Rick" Facemire (D)
14th District, Div 2
* Jack Alsop (D)
19th District
* Alan D. Moats (D)
21st District, Div 1
* Lynn A. Nelson (R)
21st District, Div 2
* Phil Jordan (D)
22nd District
* Donald H. Cookman (D)
23rd District, Div 1
* David H. Sanders (D)
23rd District, Div 2
* Michael Shawn Santa Barbara (D)
* Michael D. Lorenson (D)
* John Yoder (R)
23rd District, Div 3
* Christopher C. Wilkes (R)
23rd District, Div 4
* Gray Silver III (D)
23rd District, Div 5
* Gina M. Groh (D)
* Harry Patton Waddell (R)
24th District
* Darrell Pratt (D)
25th District, Div 1
* William Stewart Thompson (D)
25th District, Div 2
* Jay M. Hoke (D)
26th District
* Thomas H. "Tom" Keadle (D)
31st District
* Robert A. Irons (D)




More News